Konkurs za idejna rješenja kako uključiti organizacije u ekološku inicijativu je prilika da predložiš rješenje, predstaviš svoju viziju ili opišeš kako je to u nekoj drugoj zemlji ili gradu riješeno, i kako bi se moglo primijeniti kod nas.
Ideju možeš predstaviti u formi eseja, digitalne prezentacije, i formi stripa. Ukoliko želiš na neki drugi način predstaviti svoju ideju, kontaktiraj nas.
Proizvođači i prodavači proizvoda koje kupujemo direktno utiču na količinu i vrstu otpada koji stvaramo. Suvišna ambalaža je čest problem, tube pakovane u kutije, vrećice koje odmah odbacujemo, kao i proizvodi pakovani u limenke pod pritiskom – sve su to pitanja za koje možemo pogledati direktno u proizvođače i distributere njihovih proizvoda. Mi, na kraju, kupujemo šta se nudi.
Međutim, po zakonima ekonomije važi i suprotno – potražnja diktira ponudu.
Zbog toga je važno osvijestiti odakle nam uopće pristiže taj silni otpad, i postoje li drugačiji načini da privreda funkcionira, da se proizvodi, prodaje, i koristi – ali čistije.
Koristeći moć koju imamo kao potrošači, možemo bojkotirati određene proizvode ili preduzeća. Možemo promovirati bolja rješenja, možemo pokretati kampanje, koristiti kreativnost da pomognemo svojoj zajednici da evoluira.
Što je država razvijenija, to svojim službama bolje pokriva različita pitanja društvenog života. Za svaki domen, problem ili hitnu situaciju postoje određene službe i potrebni resursi.
Naša država je u tranziciji, i sa jedne strane još uvijek raspolaže institucijama i zakonima iz socijalističkog sistema, ali sa druge se sapliće u problemima poslijeratne nedorečenosti i predpristupnog prilagođavanja Evropskoj uniji.
U administrativnoj hijerarhiji, općinske vlasti su lokalne vlasti, i ujedno točka distribucije sredstava i finansija za projekte koje organizira država, ili međunarodne organizacije kroz dogovor sa državom. Kroz općinske vlasti se realiziraju projekti velikih programa, odvajaju sredstva za aktivnosti udruženja građana, i općinske vlasti su centralna točka koja povezuje administraciju, građane, privrednike, komunalne službe i sve ostale vladine i nevladine aktere.
Bilo bi zanimljivo anketirati tinejdžere na temu poznavanja strukture i funkcije općinskih vlasti.
Koliko je javnost uopće upoznata sa uslugama koje može dobiti, tražiti, ili mijenjati u okviru svoje općine?
Kako mladima, ali i ostalima, pokazati da općinske vlasti mogu, tj. moraju biti u službi građana, kako probuditi osjećaj odgovornosti i naviku pozivanja drugih na odgovornost?
Je li mladima poznato kako se mogu angažirati u svojoj zajednici i ući među one koji odlučuju o pitanjima od lokalnog značaja?
Kome ide u korist da bježimo od politike, i ko bi želio ostati u zemlji u kojoj se ništa ne pita?
Idejno rješenje o uključivanju općinskih vlasti u rješavanje problema sitnog otrovnog otpada bi se trebalo baviti odgovorom na neka od ovih pitanja, ili neko drugo pitanje od značaja u ovom kontekstu.
U Kantonu Sarajevo možemo spomenuti
KJKP Rad - Javno komunalno preduzeće koje se bavi prikupljanjem i zbrinjavanjem otpada na području Kantona.
KJKP Park - Javno komunalno preduzeće PARK se bavi uljepšavanjem grada. Zelene površine, životinje, prostori za rekreaciju i ZOO vrt, sve je to u nadležnosti ovog preduzeća.
U praksi se pokazalo da radnici ovih preduzeća odgovaraju na pozive građana i izlaze u susret čak i kada uklanjanje otpada nije u njihovoj nadležnosti. Neke deponije se nalaze na privatnom posjedu, ko je nadležan, kako postupati – službenici ovih preduzeća mogu dati odgovor.
KJKP Rad je preduzeće koje sa školama organizira akcije prikupljanja papira. Također upravlja kantama i kontejnerima za otpad. Sve ideje koje se odnose na odvoz i zbrinjavanje otpada moraju uzeti u obzir funkciju i resurse javnih komunalnih preduzeća. Na našem sajtu, u rubrici KORISNI KONTAKTI možeš naći kontakt informacije za Rad i Park, kao i druge organizacije. Ako imaš ideju koga bi bilo dobro dodati na spisak, piši nam.
Svako preduzeće je društveno odgovorno ako odluči da bude
Wikipedia kaže:
Društveno odgovorno poslovanje (DOP) odnosi se na način na koji organizacije upravljaju svojim poslovnim procesima kako bi ostvarile pozitivan učinak na društvo, točnije odnosi se na preuzimanje odgovornosti organizacije za učinak njenih aktivnosti na društvo i okoliš, pri čemu te aktivnosti moraju biti u skladu s interesima društva, temeljiti se na etičkom ponašanju i biti u skladu sa zakonom i ostalim pravnim regulativama. Društveno odgovorno poslovanje je područje koje se sve brže razvija, a izvještavanje o društvenom učinku i održivosti postaje uobičajena praksa uglednih tvrtki.
Dakle, uporište postoji – savremena preduzeća znaju da moraju imati sluha za pitanja dobrobiti društva u kojem posluju i od kojeg rastu. Veliki broj organizacija i preduzeća nudi podršku projektima u domenu kulture, sporta, ekologije, itd.
Kako ih uključiti – pa predstaviti im ideju. Tražiti finansijsku podršku, ustupanje prostorija, vozila, ili nekih drugih resursa. Predlagati izmjene u poslovanju. Osmisliti načine kako podržati preduzeće koje posvećuje pažnju i odvaja dio zarade da unaprijedi zajednicu.
Možeš predstaviti rješenja iz drugih gradova ili zemalja, ali tako da osmisliš način na koji bi se to rješenje moglo primijeniti u našem društvu, u našim prilikama, uzimajući u obzir životni standard, prosječna primanja, mentalitet, itd.
Dakle, tvoj rad neće biti puko prenošenje dobre prakse, već idejno rješenje za primjenu te dobre prakse u tvom okruženju.
Jedan učesnik može prijaviti najviše tri idejna rješenja.
To su radovi koji sadrže seksualno eksplicitne prizore, koji scenografijom, rekvizitima, radnjom, jezikom ili općom porukom promoviraju podjele, netrpeljivost, mržnju, nasilje, ili bilo kakav neprimjeren i destruktivan odnos prema prirodnom i društvenom okruženju.
Pošalji nam svoj rad sa pristupnicom na mail info@eco-mladi.ba sa naznakom u predmetu pisma koja sadrži NASLOV RADA – KONKURS UKLJUČI ZAJEDNICU napomenu.
Pristupnica je pismo sa osnovnim informacijama o tebi. Važno je da stanuješ na teritoriji Kantona Sarajevo, jer ovaj projekt pokriva to područje, i važno je da te možemo kontaktirati telefonom.
Ako želiš da tvoje učešće u konkursu bude objavljeno pod pseudonimom, navedi i pseudonim. Ako ne navedeš pseudonim, tvoj rad će biti predstavljan na komunikacijskim kanalima udruženja (FB, Instagram, YT, web, objave za medije) uz tvoje puno ime i prezime
Nećemo objavljivati tvoju adresu, niti je predstavljati u izvještajima van udruženja Eco Active Natura. Ona će služiti kao potvrda organizatoru, tj. nama, da ti kao učesnik dolaziš sa područja Kantona Sarajevo
Dakle, pristupnicom se smatra sljedeće, napisano u tekstu elektronskog pisma
Za sva dodatna pojašnjenja, piši nam info@eco-mladi.ba.
Opće informacije o konkursu možeš pronaći na našem sajtu u rubrici KONKURSI I ANKETE